FAQ - odpovědi na nejčastější dotazy

Jak vybírat ručně štípaný a strouhaný šindel pro svou střechu či stěnu?
Proč se nedoporučuje jiný než ručně štípaný a strouhaný šindel?
Jak rozpoznat řezaný a hoblovaný šindel?
Proč musí být šindel z hustého dřeva?
Dříve se šindel neimpregnoval a vydržel dlouho. Proč ho tedy impregnovat?
Co je to tlakovakuová impregnace?
Co znamemá impregnace máčením?
Čím a jak často natírat šindelovou střechu?
Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a dvojitým krytím?

Jak vybírat ručně štípaný a strouhaný šindel pro svou střechu či stěnu?

Tak jak se liší každý strom a každý člověk, tak se liší i každý šindel. Nejsou stejné ani šindele ze stejného špalku, natož ze stejného lesa. Důležité je, aby všechny šindele měly svůj standard - hustotu dřeva, kvalitu a způsob opracování a svůj výsledný tvar. Proto před koupí či montáží šindele upřednostňujeme možnost osobní návštěvy potencionálního zákazníka u nás, aby svůj budoucí šindel viděl a zhodnotil provedení tvaru, hloubky drážky, délky a tloušťky, nezkroucenost.....

Proč se nedoporučuje jiný než ručně štípaný a strouhaný šindel?

Ručním štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzínání vody do šindele a pro rychlý odtok vody po vláknech ze střechy. Při užití značné síly a zručnosti se ručním strouháním po vláknech uštípnutý kus upraví do požadovaného tvaru. Podle našich zkušeností lze pouze u ručně štípaného a strouhaného šindele hovořit o dlouhodobé trvanlivosti.

Jak rozpoznat řezaný a hoblovaný šindel?

Snadno rozpoznatelný: Řezaný šindel má plochy hodně hrubé od přetržených vláken a proto jsou následně opracovány hoblováním nebo frézováním. Na plochách hoblovaného a frézovaného šindele jsou rovnoměrné vlnky od hoblovacího válce, ale i ty jsou kolikrát neviditelné díky následnému broušení. Plochy jsou poměrně hladké, ale přesto zadržují vodu, kterou šindel nasává a ta zahnívá. Často jsou hoblované nebo frézované na tvarových frézách s mírným rádiusem a jsou vzhledově velmi dokonalé, často stejné šířky. Zhotoveno z mladé kulatiny malých průměrů.

Těžko rozpoznatelný: Šindel štípaný, srovnaný pořízem, avšak jeho pero je hoblované - jedná se o místo nejřidších letokruhů na výrobku - místa nejnáchylnějšího na erozi hmoty. Takový šindel působí dobrým vzhledovým dojmem, avšak jeho životnost je značně snížena. Je otázkou, zda není v silách a umu některých výrobců vyrobit kvalitní šindel , nebo chtějí šindel rychleji vyrobit......a "dobře" prodat.

Proč musí být šindel z hustého dřeva?

Při dlouhodobém působení vody a slunce dochází mezi jednotlivými letokruhy k erozi dřevní hmoty. U šindelů platí tato přímá uměra: Čím jsou léta dál od sebe - tím hlouběji je nepřízně počasí nahlodávají. Řídký šindel má proto velmi sníženou trvanlivost. Na kvalitní šindel se používají pouze pečlivě vybrané pomalu rostlé (husté) stromy větších průměrů (60-80cm) z vybraných lokalit certifikovaných lesů, které jsou více než stoleté.

Dříve se šindel neimpregnoval a vydržel dlouho. Proč ho tedy impregnovat?

Známe časté případy, že i neimpregnovaný šindel s pravidelným nátěrem vydržel na střeše šedesát, sedmdesát let. Je však životní prostředí stejné nebo agresivnější než v době minulé? A jaké bude za další desítky let? Asi to lepší nebude. Proto tlakovakuovou impregnaci každému doporučujeme.

Co je to tlakovakuová impregnace?

Jedná se o velmi účinný způsob jak hluboko do dřevní hmoty natlačit impregnační roztok. Provádí se v komoře ze které je odsátý vzduch a ta je natlakovaná impregnačním roztokem. Šindele jsou impregnovány dle expoziční třídy 4: dřevo v trvalém kontaktu s půdou, nebo trvale vystavené silnému působení vlhkosti. Tlakovakuová impregnace výrazně zvyšuje trvanlivost a odolnost šindele.

Co znamená impregnace máčením?

Levnější, ale také o něco méně účinnější způsob ochrany oproti tlakovakuové impregnaci.

Čím a jak často natírat šindelovou střechu?

Čím natírat šindel... velice těžká otázka na kterou neexistuje jednoznačná odpověd. Dříve velmi osvědčený byl nátěr teplou lněnou fermeží, která však má za teplých dnů svou charakteristickou "vůni", přesto je používaný dodnes. Vhodný je i nátěr Karbolineum Extra, který má i preventivní účinky proti houbám a škůdcům. Nedoporučujeme silnovrstvé lazury. Každý z mnoha použitelných nátěrů má své pozitiva i negativa a proto tento problém musíte vyřešit Vy. My doporučujeme pouze jedno - pravidelně natírat ( v době dlouhodobě teplého počasí ) přibližně po pěti letech.

Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a dvojitým krytím?

Dvojité krytí - dvojité založení šindele přes sebe - u šindele 50 cm se šindel překládá cca po 24 cm. Používá se u obytných staveb. Jednoduché krytí - jednoduché založení šindele přes sebe - u šindele 50 cm se šindel překládá cca po 42 cm. Používá se u stěn, střech hospodářských staveb a jednoduchých altánů.

máte nezodpovězenou otázku?

Zavolejte nám nebo napište e-mail, rádi na Vaše dotazy odpovíme.

Tradice zavazuje

Po staletí neměnný způsob výroby štípáním a strouháním zaručuje trvanlivost, kterou nelze jiným způsobem výroby ani částečně nahradit. Všechny naše šindele jsou vyráběny dle staletí neměnné technologie ručním štípáním a strouháním.